Zadzwoń
Napisz
Opcje ustawień

Aktualności

Organizacja odwiedzin pacjentów przebywających na oddziałach szpitalnych w okresie epidemii COVID -19 w „Olmedica” w Olecku Sp. z o.o.

14 Październik 2021

Organizacja odwiedzin pacjentów przebywających na oddziałach szpitalnych w okresie epidemii COVID -19 w „Olmedica” w Olecku Sp. z o.o.

Opracowano na podstawie „Rekomendacji Ministra Zdrowia i Głównego Inspektoratu Sanitarnego dotyczące organizacji odwiedzin pacjentów przebywających na oddziałach szpitalnych w okresie epidemii COVID-19 w związku z postępem realizacji Narodowego Programu Szczepień przeciw COVID-19” z dnia 06.09.2021 r.

Odwiedziny Pacjentów przebywających w oddziale dziecięcym, chirurgicznym, ginekologiczno – położniczym i neonatologicznym odbywają się dwa razy w tygodniu: środa i niedziela w godzinach 14:00 – 16:00  przy zachowaniu przedstawionych poniżej środków zapobiegania i kontroli zakażeń.

W oddziale chorób wewnętrznych w trosce o bezpieczeństwo epidemiologiczne przebywających tam Pacjentów wstrzymuje się  odwiedziny  do odwołania. Podyktowane to jest rosnącą liczbą zakażeń SARS-CoV-2 w naszym rejonie. W oddziale chorób wewnętrznych hospitalizowani są często Pacjenci z wieloma współistniejącymi jednostkami chorobowymi, które w znacznym stopniu obniżają ich odporność. Każdy kontakt z osobą zakażoną Covid-19, często nawet bezobjawową może być dla tych Pacjentów dużym zagrożeniem. Pacjentom tego oddziału można przekazywać paczki. Oddział umożliwia pacjentom bezpłatny kontakt telefoniczny z rodziną i bliskimi na nr tel.:  794 – 473 – 000 

Definicje na potrzeby niniejszych zaleceń:

 1. Osoba zaszczepiona przeciw COVID -19 – osoba, która otrzymała pełny cykl szczepienia przeciw Covid-19 i której wystawiono Unijny Certyfikat COVID. Status osoby zaszczepionej można potwierdzić korzystając z kodu QR, który okazać można w aplikacji mObywatel lub pobrać z Internetowego Konta Pacjenta (IKP) ( pacjent.gov.pl ) lub w postaci wydruku otrzymanego w punkcie szczepień / przychodni.
 2. Osoba, która przebyła zakażenie wirusem SARS-CoV-2, to osoba u której minęło od 11 do 180 dni od otrzymania pozytywnego wyniku testu PCR lub antygenowego i posiada Unijny Certyfikat COVID z tytułu przebycia zakażenia, dostępny w usłudze „IKP”, w aplikacji „mojeIKP” oraz „mObywatel”.
 3. Osoba posiadająca negatywny wynik testu w kierunku SARS-CoV-2, to osoba, która wykonała test PCR lub antygenowy nie wcześniej niż 48 godzin przed dniem odwiedzin oraz posiada dokument potwierdzający wykonanie testu w tym terminie i uzyskanie negatywnego wyniku tego testu.

Podstawowe zasady reżimu sanitarnego, które należy bezwzględnie przestrzegać podczas odwiedzin Pacjentów przebywających na oddziałach szpitalnych.

      Zalecenia ogólne:

 1. Pacjenta może jednoczasowo odwiedzać 1 osoba.
 2. Prowadzona jest rejestracja osób odwiedzających (imię, nazwisko, data wizyty, kontakt, dane odwiedzanego pacjenta, status Covidowy).
 3. Osoba odwiedzająca nie może mieć objawów infekcji (w tym: kataru, kaszlu, gorączki, bólu gardła).
 4. Osoba odwiedzająca zobowiązana jest do dokładnej dezynfekcji rąk, niezwłocznie po wejściu do szpitala.
 5. Podczas wizyty konieczne jest stosowanie maseczki zasłaniającej usta i nos przez cały czas przebywania na terenie podmiotu leczniczego.
 6. Należy unikać gromadzenia się osób odwiedzających w jednym miejscu / pomieszczeniu.
 7. Podczas wizyty należy unikać bliskiego kontaktu fizycznego z pacjentem, takiego jak przytulanie, uściski, pocałunki itp.
 8. Wykonywanie czynności pielęgnacyjnych przy odwiedzanym pacjencie przez osobę odwiedzającą jest możliwe po uprzedniej dezynfekcji rąk (bezpośrednio przed kontaktem z pacjentem).

Jeżeli osoba odwiedzająca pacjenta nie jest zaszczepiona przeciw COVID-19, nie przebyła zakażenia i nie posiada negatywnego wyniku testu w kierunku wirusa SARS-CoV-2:

 1. Zgodnie z Rekomendacją Ministra Zdrowia i Głównego Inspektoratu Sanitarnego ogranicza się czas odwiedzin do 15 minut.
 2. Zleca się stosowanie dystansu minimum 1,5 m pomiędzy osoba odwiedzającą a odwiedzanym pacjentem i innymi osobami przebywającymi w podmiocie.
 3. Nie jest wskazane wykonywanie czynności pielęgnacyjnych przy odwiedzanym pacjencie przez osobę odwiedzającą. 

 

W sytuacjach szczególnych ( np. w przypadku wizyt pożegnalnych ) w każdym oddziale, możliwe jest odwiedzenie Pacjenta poza wyznaczonymi godzinami po uzyskaniu zgody ordynatora  lub lekarza dyżurnego, zachowując powyższe zalecenia.

 Olecko, 14.10.2021 rok

Organizacja odwiedzin pacjentów covid 19: 14.10.2021

© 2021 "OLMEDICA sp. z o.o. w Olecku" Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja: Tworzenie stron internetowych Jellinek Tworzenie stron internetowych Jellinek
Ta strona internetowa chroni twoją prywatność poprzez przestrzeganie EU General Data Protection Regulation (RODO). Nie wykorzystamy Twoich danych w żadnym celu, na który nie wyrażasz zgody. Prosimy o zgodę na korzystanie z anonimowych danych, aby poprawić jakość korzystania z naszej witryny. Polityka cookies