Zadzwoń
Napisz
Opcje ustawień

Aktualności

List Otwarty

22 Czerwiec 2023

List Otwarty

Szanowny Panie Burmistrzu!

Z ogromnym smutkiem i niepokojem przyjmujemy informacje o Pańskim stosunku do szpitala w Olecku, który jest jedyną pełnoprofilową jednostką ochrony zdrowia świadczącą usługi diagnostyczne oraz lecznicze na rzecz mieszkańców naszego powiatu, a więc również Gminy Olecko. Posiadamy bogatą ofertę diagnostyczną (najnowocześniejsze TK, RTG, USG, w tym doppler, pełnoprofilowe laboratorium ogólnodiagnostyczne, laboratorium mikrobiologiczne, badania serologiczne), leczymy w warunkach szpitalnych, posiadamy bardzo bogatą ofertę usług ambulatoryjnych (m.in.: diabetologia, urologia, leczenie bólu, neurologia, alergologia dziecięca, endokrynologia, chirurgia, ortopedia, onkologia, rehabilitacja, ginekologia i położnictwo, choroby płuc, medycyna sportowa, badania endoskopowe), podstawową opiekę zdrowotną, ratownictwo medyczne, transport międzyszpitalny, usługi rehabilitacyjne i wszystko to potwierdzone certyfikatami jakości, sukcesami na zawodach i stałym zaufaniem, jakim darzą nas nasi mieszkańcy, które ostatnio tak bardzo stara się Pan zniszczyć.

Od lat pozyskujemy we własnym zakresie środki finansowe na sprzęt, wyposażenie, systemy informatyczne, dzięki którym nasza jednostka nieźle radzi sobie na niezwykle trudnym i niedofinansowanym rynku usług zdrowotnych. Z danych przedstawionych na spotkaniu u Wojewody Warmińsko-Mazurskiego wiemy, że nasz szpital jest wśród jedynie pięciu placówek powiatowych, które kończą ubiegły rok pozytywnym wynikiem finansowym, a przez 20 lat, kiedy istniejemy, jedynie dwa razy notowaliśmy niewielkie straty.
Naszą pracę doceniają pacjenci, którzy przyjeżdżają po nasze usługi ze wszystkich sąsiednich powiatów, ale również z odleglejszych stron województwa. Nasze starania i jakość usług doceniają władze województwa, władze powiatu, władze gmin powiatu, NFZ, niezależne instytucje nadające naszym jednostkom certyfikaty jakości, w tym MZ.

My nie prosimy, jak inne szpitale, samorządów o miliony złotych pomocy finansowej na bieżące funkcjonowanie, z tym radzimy sobie sami. Jednak nie jest naszym zadaniem, jako podmiotu leczniczego, dokończenie budowy szpitala, inwestycje w budynki to zadanie jednostek samorządu terytorialnego. Gminy Olecko też.
My chcemy środki ze składek zdrowotnych przeznaczać dla naszych pacjentów: na sprzęt diagnostyczny, na leki, na szeroką diagnostykę laboratoryjną. Niezbyt często, raz na kilka lat, samorząd powiatowy prosi o pomoc samorządy gminne przy realizacji inwestycji w budynek szpitala. Tak się stało w tym roku, bo bardzo chcemy poszerzyć naszą działalność o oddział geriatryczny i oddział rehabilitacyjny, które uważamy za bardzo potrzebne dla naszych pacjentów.
Nigdy żaden samorząd do tej pory nie odmówił takiej pomocy. Żaden wójt, żaden burmistrz. Nawet większość radnych miejskich jest za, bo wyrażali to na spotkaniu z radnymi powiatowymi. Poza Panem.
Czy prośba powiatu raz na kilka lat o pomoc dla szpitala, to taki cios w Pana polityczne interesy?

Uczynił Pan ze szpitala oręż niezbyt eleganckiej walki z samorządem powiatowym. Czy Pan myśli, że my tego nie widzimy?

Pański ostatni wpis w mediach społecznościowych obrażający zarząd powiatu, zarząd spółki, obraża nas wszystkich jako pracowników ciężko pracujących, starających ulżyć ludziom w cierpieniu, spędzających w tej placówce z naszymi pacjentami Święta Bożego Narodzenia, Święta Wielkiej Nocy, długie weekendy, sylwestra, kiedy Pan ma wolne i może ten czas spędzać ze swoją rodziną. My jesteśmy na dyżurach, w karetkach, niesiemy pomoc.

 Tak, kilka lat temu zaproponowaliście przyłączenie szpitala do spółki miejskiej. Na bardzo niekorzystnych zasadach. Chcieliście odebrać nam nasz majątek w postaci kotłowni i z tej samej kotłowni nam usługi ogrzewania. Czyli mieliśmy ponosić koszty wyższe od naszych dotychczasowych o marżę waszej spółki i 23% VAT. A w perspektywie mieliście wizję pozyskania środków na połączenie z zakładami Prawda z możliwością obniżenia kosztów ogrzewania za kilka lat. Oczywiście, gdyby PEC miał taką ochotę, bo jakby nie miał, to nie mielibyśmy nic do powiedzenia, nadal płacilibyśmy więcej.

Prosimy nie liczyć naszych kominów, prosimy się zająć swoimi spółkami i jednostkami, które mają kłopoty finansowe. My sobie z ogrzewaniem poradzimy sami. Na szczęście mamy drugie alternatywne źródło ogrzewania i w perspektywie ogromną inwestycję w OZE.

Nie będziemy o Panu brzydko pisać w mediach społecznościowych, my już niedługo pójdziemy do urn wyborczych i tam ocenimy Pański stosunek do naszej pracy oraz do potrzeb naszych pacjentów.

Z życzeniami zdrowia,

Pracownicy „Olmedica” w Olecku Sp. z o.o.

 

List otwarty
Rozmiar: 1.61 MB Plik: pdf
© 2024 "OLMEDICA sp. z o.o. w Olecku" Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja: Tworzenie stron internetowych Jellinek Tworzenie stron internetowych Jellinek
Ta strona internetowa chroni twoją prywatność poprzez przestrzeganie EU General Data Protection Regulation (RODO). Nie wykorzystamy Twoich danych w żadnym celu, na który nie wyrażasz zgody. Prosimy o zgodę na korzystanie z anonimowych danych, aby poprawić jakość korzystania z naszej witryny. Polityka cookies