Zadzwoń
Napisz
Opcje ustawień

Aktualności

Komunikat w sprawie sytuacji epidemiologicznej

03 Listopad 2020

Komunikat w sprawie sytuacji epidemiologicznej

W związku ze stale pogarszającą się  sytuacją epidemiologiczną w kraju informujmy, że zmianie ulega organizacja systemu ochrony zdrowia, w tym tryb pracy wszystkich szpitali w kraju.  

Decyzje w sprawie rozszerzania bądź ograniczania funkcjonowania placówek ochrony zdrowia w celu zapewnienia miejsc łóżkowych stale rosnącej liczbie chorych na Covid-19 każdorazowo podejmuje Wojewoda w ramach systemu zarządzania kryzysowego w drodze decyzji administracyjnych nakładając na poszczególne placówki zadania do wykonania.  

W każdym szpitalu I poziomu w całym kraju polecono wyodrębnić łóżka szpitalne na rzecz pacjentów
z covid-19 ograniczając działalność niektórych oddziałów szpitalnych (w naszym województwie 20% ogólnej liczby łóżek każdego szpitala).

Część szpitali w drodze decyzji Wojewodów otrzymała polecenie zamiany wszystkich łóżek szpitalnych w łóżka obserwacyjno - zakaźne.  Szpitale takie stają się szpitalami II poziomu. W naszym województwie decyzje takie otrzymały szpitale w Mrągowie, Kętrzynie, Braniewie i Nidzicy. Kolejne szpitale, wrazz rozwojem sytuacji epidemiologicznej również będą przekształcane w szpitale II poziomu (przekształcenie całkowite).

W systemie ochrony zdrowia wyodrębniono również szpitale III poziomu – szpitale specjalistyczne i wysokospecjalistyczne świadczące usługi na rzecz pacjentów chorych na Covid-19 z innymi schorzeniami wymagającymi specjalistycznej opieki (Szpital w Ostródzie, Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Olsztynie, Wojewódzki Dziecięcy Szpital Specjalistyczny, częściowo Szpital Miejski
w Olsztynie, Szpital w Elblągu).

Informujemy, że szpital w Olecku również otrzyma decyzję Wojewody Warmińsko – Mazurskiego o przekształceniu wszystkich łóżek szpitalnych w łóżka obserwacyjno-zakaźne.  

W związku z powyższym działalność szpitala w dotychczasowym zakresie usług będzie stopniowo wygaszana na rzecz łóżek obserwacyjno-zakaźnych dla chorych na Covid-19. 

Usługi medyczne, które pozostaną dostępne na rzecz mieszkańców powiatu, to usługi podstawowej opieki zdrowotnej (lekarz rodzinny) świadczone w podmiotach leczniczych na terenie gmin oraz
w Olecku, usługi nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej – Olmedica Olecko, poradnie specjalistyczne. Bez zmian będzie również dostępna pomoc Zespołów Ratownictwa Medycznego. 

Pomoc w nagłych przypadkach będzie można uzyskać na Szpitalnych Oddziałach Ratunkowych – najbliższe placówki to szpitale w Ełku,  Suwałkach i Giżycku.

Świadczenie usług szpitalnych w zakresach chorób wewnętrznych, chirurgii ogólnej,  pediatrii, ginekologii i położnictwa, neonatologii przejmą szpitale w Ełku, Suwałkach i Giżycku. 

O wszelkich zmianach organizacyjnych związanych z dalszym rozwojem sytuacji epidemiologicznej będziecie państwo informowani poprzez komunikaty zamieszczane na stronach internetowych starostwa powiatowego oraz szpitala w Olecku. Informacje oficjalne będą przekazywane mediom przez rzecznika prasowego Wojewody Warmińsko-Mazurskiego.

W związku z pojawiającymi się w przestrzeni medialnej, na forach internetowych skandalicznych wypowiedzi niektórych osób oraz typowych „hejterów” internetowych, które mają na celu podburzenie opinii publicznej, sianie niepokoju zarówno wśród mieszkańców powiatu  jak i  personelu medycznego informujemy, że wobec takich osób mogą zostać wyciągnięte konsekwencje w postaci zgłoszenia zawiadomienia do prokuratury. 

Przed całą załogą medyczną i niemedyczną naszego szpitala stanęło niezwykle trudne zadanie zorganizowania warunków oraz niesienia pomocy osobom chorym na Covid-19. Jest to praca
w warunkach podwyższonego ryzyka.  Być może tej pomocy będą  wymagać osoby z państwa rodzin, Wasi sąsiedzi, znajomi, a nawet Wy sami. Prosimy o wsparcie naszych medyków dobrym słowem, nieuleganie podburzaniu, panice i ścisłe stosowanie się do zaleceń wydawanych przez służby sanitarne naszego kraju.  

Postaramy się zabezpieczyć Państwu maximum bezpieczeństwa zdrowotnego, jakie w tych trudnych czasach będzie można zapewnić. 


        Prezes Zarządu                                                                                                                                         Starosta Olecki
„Olmedica” w Olecku sp. z o.o.                                                                                                                    Marian Świerszcz
        Katarzyna Mróz

© 2022 "OLMEDICA sp. z o.o. w Olecku" Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja: Tworzenie stron internetowych Jellinek Tworzenie stron internetowych Jellinek
Ta strona internetowa chroni twoją prywatność poprzez przestrzeganie EU General Data Protection Regulation (RODO). Nie wykorzystamy Twoich danych w żadnym celu, na który nie wyrażasz zgody. Prosimy o zgodę na korzystanie z anonimowych danych, aby poprawić jakość korzystania z naszej witryny. Polityka cookies